Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se svakog 15. listopada od 1964. godine u svijetu, a od 1996. godine i u Hrvatskoj.  Cilj je podizanje svijesti o potrebama slijepih i slabovidnih osoba. Učenici su raznim aktivnostima obilježili ovaj dan čime su razvijali svijest i empatiju prema slijepim osobama. Radionice su provedene u 1., 2., 6. i 7. razredu.

Učenici prvog i drugog razreda su pogledali animirani film o psu vodiču te saznali kako pas vodič i bijeli štap pomažu slijepim osobama prilikom kretanja. Shvatili su da i mi možemo pomoći slijepim osobama pri kretanju, ali prvo moramo slijepu osobu upitati: “Mogu li Vam pomoći?”. Učenici prvog razreda su osjetom dodira i zatvorenih očiju otkrivali razne predmete koji su im bili stavljeni na stol. Na kutijama od lijekova uočili su izbočene točkice. Saznali su da su točkice Brailleovo pismo, pismo za slijepe.

U drugom razredu smo vježbali način kretanja slijepih korištenjem improviziranog “bijelog štapa” i kako pomoći slijepima i slabovidnima na ulici. S povezom oko očiju trebali su kretati se po prostoru te nakon provedene aktivnosti opisati svoje osjećaje.

Učenici šestog i sedmog razreda su saznali kako je nastalo Brailleovo pismo za slijepe i koji se znakovi koriste za pojedino slovo. Pokušali su napisati svoje ime te olovkom izbosti papir kako bi bar na tren pokušali osjetiti kako pišu/čitaju slijepe/slabovidne osobe.
Nizom provedenih aktivnosti učenicima smo ukazali na poteškoće s kojima se susreću slijepe i slabovidne osobe te potrebi razvoja empatije i prihvaćanja svih ljudi. Voditeljica provedenih aktivnosti je bila vjeroučiteljica Snježana Bubalo.
Učiteljica Snježana Bubalo 
Skip to content