BioMOZAIK - STUDIJSKO PUTOVANJE U ZAGREB I KRIŽEVCE (26.-28. veljače 2024.)

Autor: Kristina Kolovrat, 29. 2. 2024.

U sklopu projekta BioMOZAIK Krš i more, voditeljica za aktivno građanstvo, vjeručiteljica Snježana Bubalo te još devet učitelja iz ostalih škola sudionica projekta, posjetili su Zagreb i Križevce od 26. do 28. veljače 2024.godine.

Bilo je jako zanimljivo i poučno vidjeti kako se od dobrih ideja mogu razviti uspješni projekti i poduzeća te pokrenuti razvoj u lokalnoj zajednici. Više o posjetu  možete saznati klikom na više.

U sklopu projekta BioMOZAIK Krš i more, voditeljica za aktivno građanstvo, vjeroučiteljica Snježana Bubalo te još devet učitelja iz ostalih škola sudionica projekta, posjetili su Zagreb i Križevce od 26. do 28. veljače 2024.godine. Prvi posjet bio je tvrtki Infobip, prvom hrvatskom jednorogu (tvrtka koja vrijedi više od milijardu dolara). Nakon obilaska tvrtke u novom kampusu pod nazivom Alpha Centauri i kratkog predavanja o njenoj povijesti, uslijedilo je predavanje o projektu STEMwave –Škola budućnosti kojeg su pokrenule tvrtke Stemi i Infobip još u drugom polugodištu školske godine 2020/21. godine, a traje i dalje.

Tonka Delić, specijalist obrazovnog programa, predstavila je osnovne elemente ovog projekta koji se sastoji od tri dijela (robotika, umjetna inteligencija i pametni vrtovi). U samom pilot projektu sudjelovalo je više od 60 škola, 1000 učenika i 150 učitelja diljem Hrvatske.

Drugi dan započeo je posjetom Hedoni, društvenom poduzeću u Križevcima čija je osnovna djelatnost ručna izrada personaliziranih čokolada i čokoladnih pralina u razne svrhe. Poduzeće Hedona je ujedno i integrativna radionica i to jedina u kojoj osoba s invaliditetom sudjeluje u kompletnom proizvodnom procesu.

Nakon posjeta tvornici čokolade ugostio nas je gradonačelnik Križevaca Mario Rajn koji nam je ukratko opisao razvoj Križevaca zadnjih sedam godina od mjesta iz kojeg su se ljudi iseljavali do mjesta koje je danas prepoznato kao mjesto poželjno za život. Osnovna promjena koja je okrenula tijek događanja je okrenutost grada održivosti.
Tako su Križevci, uz gradove kao što su Helsinki, Madrid, Milano, Beč i dr., postali jedan od 15 najvažnijih gradova-laboratorija Europe za transformaciju grada u održivi i klimatski neutralan grad.

Također nam je svoja vrata otvorio Kozmološki centar sa zvjezdarnicom, a priču o nastanku i radu ovog centra ispričao nam je jedan od njegovih tvoraca, astrofizičar dr. sc. Andrej Dundović.

Treći dan posjetili smo proizvođača ekološki održivih tenisica Earthbound iz okolice Duge Rese. Nalaze se u Zagrebačkom inovacijskom centru (ZICER), gdje je osim njih prostor našlo mnogo startupova iz područja visoke tehnologije, informacijskih i komunikacijskih tehnologija, zelenih tehnologija, energetike i održivog razvoja. Earthbound je razvio i proizvodi tenisice čiji je sastav 97 posto od prirodnih materijala. Koristi konoplju, lan, pluto, drvo, kaučuk i prirodnu vunu. Earthboundov voditelj zadužen za održivost Mikael Hietala, Finac koji već devet godina živi u Hrvatskoj posebno je ponosan na certifikat OEKO-TEX® STANDARD 100. jer su prvi na svijetu kojima je uspjelo dobiti ovaj certifikat za cijelu tenisicu.

Snježana Bubalo

« Svibanj 2024 »