I naši su trećaši i četvrtaši bili na izletu

Autor: Matea Jović, 31. 5. 2017.

24. svibnja (srijeda) učenici 3. i 4. razreda matične škole s učiteljicama Senkom Cvitanušić i Anom Lešinom te učenici 3. i 4. razreda PŠ Sebišina s učiteljicom Anitom Babić putovali su na izlet na Visovac, u Nacionalni park Krku te u Šibenik.

Otočić Visovac se ubraja u najvažnije prirodne i kulturne vrijednosti Republike Hrvatske. Na njemu se od 1445. godine nalazi franjevački samostan Majke od Milosti i Crkva Gospe Visovačke. Tijekom burne povijesti Visovac je bio i ostao otok mira i molitve, a franjevački samostan tvrđava duhovnosti i vjere. Samostan posjeduje važnu arheološku zbirku, zbirku povijesnog crkvenog ruha i posuđa te bogatu knjižnicu s više povijesnih rukopisa, vrijednih knjiga i inkunabula.

Po povratku s Visovca krenuli smo u daljnje razgledavanje parka. Područje od 109 km2 1985. godine proglašeno je Nacionalnim parkom. Time je potvrđena izuzetnost ove krške ljepotice, njezinih fenomena i kulturno-povijesnih spomenika. Nacionalni park Krka smješten je na području Šibensko-kninske županije, a obuhvaća tok rijeke Krke i donji tok rijeke Čikole. Vidjeli smo više obnovljenih mlinova koji stoljećima koriste snagu vodenog toka. Pojedini mlinovi uređeni su kao suvenirnice i konobe, dok su drugi pretvoreni u izložbene prostore za etnografsku zbirku. Na lijevoj strani rijeke nalaze se ruševine prve hrvatske hidroelektrane. Hidroelektrana “Krka” (kasnije nazvana “Jaruga I.”) izgrađena je i puštena u pogon 28. kolovoza 1895. godine. Radila je do Prvog svjetskog rata kada je, zbog vojnih potreba, rashodovana. Današnja hidroelektrana “Jaruga II.” izgrađena je 1904.godine. Posebno oduševljenje kod učenika izazvao je pogled na Skradinski buk. To je najduži slap na rijeci Krki, a tvore ga sedrene barijere, otoci i jezera.

Nakon pola sata laganog hoda došli smo do restorana na otvorenom u kojem je bio organiziran ručak. Poslije ručka učenici su imali slobodno vrijeme koje su iskoristili za igru i zabavu.

S osmjehom na licu napustili smo park  i krenuli u Šibenik.  Šibenik je najstariji hrvatski grad na Jadranu, glavni grad te kulturno, obrazovno, upravno i gospodarsko središte Šibensko-kninske županije. Prvi put se spominje u darovnici Petra Krešimira IV. pa se naziva i “Krešimirovim gradom”. Prošetali smo rivom te vidjeli nekoliko značajnih crkava i gradsku vijećnicu. Katedrala sv. Jakova u Šibeniku najznačajnije je graditeljsko ostvarenje iz 15. i 16. st. na tlu Hrvatske. Zbog svojih iznimnih vrijednosti 2000. godine uvrštena je u UNESCO-ov popis svjetskog kulturnog nasljeđa. Gradnju katedrale započeo je Juraj Dalmatinac, a nakon njegove smrti gradnjom rukovodi Nikola Firentinac. Učenici su s posebnom pozornošću promatrali 72 skulpture glava različitih ljudi na apsidama. Mogu se tu vidjeti lica brojnih muškaraca, žena, djece pa i sluškinja, a pretpostavlja se da su mnogi od njih bili poznate ličnosti toga vremena.

Prije polaska kućama svratili smo u obližnji trgovački centar. Umorni, ali puni doživljaja vratili smo se u ranim večernjim satima.

Učiteljica Anita Babić

Više fotografija možete pogledati u Foto-galeriji.