NOĆ KNJIGE 2017. GODINE

Autor: Matea Jović, 25. 4. 2017.

„Noć knjige“ neka bude DAN kada će učenici i učitelji pokazati kako se isplati čitati sam i slušati druge kako čitaju, prepričavaju pročitano ili ono što su čuli od drugih, ispričano prvi put tko zna kada, prepričavano godinama dok se nije našao netko tko će zapisati ispričano.

Kako na našem području oduvijek ima onih koji vole pričati „Da se ne zaboravi„ , učinismo se zahvalnim slušateljima i kreativnim prenositeljima čuvenoga.

Iz obimnog programa uz Noć knjige 2017. u kojem se pjevalo, glumilo, čitalo, pričalo, prepričavalo, rješavalo zagonetke, pitalice i igralo stare „zaboravljene“ igrice, izdvojit ću ponešto.

Učenici, članovi školskog zbora su, s učiteljem glazbene kulture, uvježbali i nakon dugo vremena otpjevali školsku himnu, koju je napisao bivši učitelj hrvatskog jezika i nekadašnji ravnatelj OŠ Runović, Marko Bitanga, a uglazbio Ivan Glibota Crni, ravnatelj Glazbene škole u Imotskom.

Šestaši su pokazali igrokazom o H. Potteru, kojeg su uvježbali sa svojom učiteljicom hrvatskoga jezika, da nam nije nepoznata ni suvremena strana književnost, a učenice sedmoga razreda su nam govorile o prvim hrvatskim jezikoslovcima, o bogatoj nauci o hrvatskom jeziku i o bogatoj književnosti na hrvatskom jeziku.

Dijelom hrvatske književnosti je i naša usmena narodna književnost, obimom vrlo bogata i raznolikog sadržaja. Prenosila se i prenosi na razgovornom jeziku, koji se dobrim dijelom izgubio iz uporabe te mu prijeti opasnost da se potpuno zaboravi ukoliko, barem na ovakvim skupovima, ne pokažemo vještinu pričanja, stvaranja, prenošenja sadržaja mlađima, što sam ovom prigodom i učinila. Kao učiteljica hrvatskog jezika u našoj školi, govorila sam o povijesti hrvatskoga jezika, prvim autorima, književnicima, knjigama i književnim djelima i o narodnoj usmenoj književnosti, zapisanoj ili ne zapisanoj.

U ovoj Noći knjige, posvećenoj uglavnom narodnoj književnosti, nastaloj i prenošenoj u zaleđu Biokova, neke priče sam u potpunosti prepričavala, neke samo nadopunjavala sadržajima koji nisu nigdje zapisani, a koje sam kao dijete slušala od jedne starice koja nikada nije naučila čitati, ali je imala „veliku“ memoriju. Prenosila je mladima puno od onoga što je sama znala.

Učenici osmoga razreda su glasno čitali priče o stvarnim i o nestvarnim likovima, koje do sada nisu objavljene u pisanom obliku. Naš program je imao i izrazito zabavnih dijelova: besmislice u usmenoj književnosti našega kraja, pitalice – na koje su se djeca trudila naći odgovore i igrice koje su se ponovno zaigrale, a za koje su učenici pokazali interes.

Ni malenima, koje su mame donijele, nije bilo dosadno, jer su izdržali bez pobune dokle i odrasli.

U prvoj Noći knjige obilježenoj u našoj školi nešto smo čuli, nešto vidjeli, a ponešto i naučili. Uglavnom, ugodno smo se družili uz program kojeg su osmislili i izveli učitelji s ravnateljicom i učenicima naše škole.

Marija Stojić, učiteljica hrvatskog jezika